Vyjeď v Srpnu do Rakouska a staň se skvělým leaderem. Rád s někým sdílíš svoje zkušenosti, ale přijde ti, že ostatní to až tak nezajímá? Nauč se nové metody, jak zaujmout a zapojit ostatní, aby byli pro akci stejně nadšení jako ty!

Projekt „Laboratory: Technology of involvement“ se pokusí zlepšit vaše schopnosti v tom, jak být vedoucí mládeže, jak správně motivovat mladé lidi k participaci.

Hlavní myšlenkou celého projektu je prakticky si vyzkoušet a najít, jak nebýt pouhým mentorem, někým kdo pouze sděluje informace, ale být leaderem, který hraje roli pomocníka a ví, jak správně motivovat a zapojit mladé lidi, aby je učení bavilo. Toto školení je pro lidi, kteří by rádi zlepšili své schopnosti v předávání dovedností a dokázali ostatní zaujmout přístupem neformálního vzdělávání.

Projekt je tak cílen na pracovníky s mládeží, školitele, vedoucí, dobrovolníky, prostě všechny, kdo potřebují někdy vést nějakou skupinu, něco je naučit a nechce jim jenom slepě „hustit“ informace do hlavy.

Be International vyšle do rakouského Velden am Wörthersee 3 účastníky. Ubytování a stravu hradí hostující organizace, náklady na dopravu budou hrazeny do 180 €, z čehož jde 30 € na účastnický poplatek.

Chceš vědět víc? Podívej se na infopack a přečti si popis projektu níže v angličtině.

Máš zájem? No super! Tak vyplň přihlášku do 29.5.

 

More info about the project:

TRAINING COURSE ON HOW TO IMPROVE COMPETENCES OF YOUTH LEADERS IN YOUTH EXCHANGES

Description:

Project „Laboratory: Technology of involvement“ is based on the fact, that group leaders from different NGO are able to increase the quality of Youth Exchanges through finding appropriate models of motivating young to active participate there and gain new skills and knowledge.

The main idea is through the laboratory to find this form of motivating where leader is not a teacher or mentor, where leader plays role as a facilitator who knows technology of involvement youngsters.

Aim:

To improve quality of Youth Exchanges (in frames of Erasmus +) by providing space for YE group leaders to develop their competences, focusing on motivation and learning support.

Objectives:

• To promote and facilitate the active approach to building appropriate models of motivation

• To achieve the results and disseminate it (use gained experience in practice, in local organizations, in international projects)

• To raise understanding of the role in Youth Exchanges and knowledge on personal and professional development in youth work and other fields.

• To facilitate reflection on the personal motivation to be a leader, self-evaluation.

• To build up creative and communication skills, support intercultural exchange, foster mutual understanding between young people in different countries (it helps to increase quality of Youth Exchanges)

• To work on the key competences for active participation among youngsters

Target group:

• youth leaders/workers

• youth trainers/workers who are actively working with young people as a professional or on the voluntary basis

• participants that have an active attitude!