Project Description

Projekt The Sound Exchange se uskutečnil ve dvou fázích a svedl dohromady 40 mladých lidí z České republiky, Dánska, Estonska, Gruzie, Itálie, Španělska a Ukrajiny.  

Cílem projektu bylo:

 • dát šanci mladým lidem z odlišného kulturního prostředí, aby se mohli projevit a vyjádřit sebe sama v mezinárodním a mezikulturním kontextu
 • představit mladým lidem příběhy odrážející odlišné kultury a jednotlivce z jiných částí Evropy
 • zvýšit kulturní povědomí a podporovat v Evropě mladou generaci lidí, kteří se zapojují do mezinárodních, kulturně-kreativních aktivit
 • podporovat myšlenku, že rádio a zvuk obecně může sloužit jako médium pro mezikulturní komunikaci

 

dánsko

První fáze proběhla v polovině července roku 2015 poblíž Kodaně v Dánsku. Tato část projektu představovala důležitou část z hlediska seznámení účastníků, zjišťování úrovně jejich osobních znalostí a zkušeností, a především poskytnutí teoretických základů pro budoucí práci se zvukem. Účastníci také pár dní strávili v Kodani ve vile KW3, kde došlo i k závěrečnému  poslechu výsledných nahrávek, a kam byla též přizvána veřejnost.

aaPod vedením Susanny Sommer, dánské novinářky na volné noze a rádio producentky, se tito mladí lidé učili jak dělat kvalitní interview. Mohli si tak od začátku vyzkoušet, jak nastavit a pracovat s nahrávacími zařízeními, jak správně klást otázky, čemu se raději vyhýbat, a jak následně pracovat se získanými materiály.

Celé setkání v Dánsku se neslo v duchu tématu HOME, tedy domov, a právě tento pojem se stal i předmětem nově vznikajících interview. Díky odlišnému chápání pojetí v daných pracovních skupinách tak mohly vzniknout rozdílné nahrávky na stejné téma, které si nyní můžete poslechnou i Vy.

 

HOME HEAD gruzie

Mezi jednotlivými fázemi měli ti samí účastníci za úkol vytvořit nahrávku na téma BORDERS, tedy hranice. Toto téma se následně přeneslo i na další fázi projektu, která se uskutečnila o tři měsíce později v Rustavi, městě ležícího asi 30 km od hlavního města Gruzie – Tbilisi.

aÚčastníci měli možnost pracovat se svými nahrávkami, které vytvářeli v mezičase, mohli pomáhat ostatním účastníkům či se věnovat svému, zcela novému, projektu.

Tím, že druhá část The Sound Exchange projektu zahrnovala ty samé účastníky z předešlé fáze, došlo k vytvoření důvěrného pracovního prostředí. Díky tomu tak vznikl prostor pro individuální i týmové práce mladých lidí.

bb

 

 

V průběhu celého projektu vznikaly rozličné nahrávky – od experimentální hudby po různé osobní příběhy samotných účastníků. Můžete se tak zasmát vtipným sousedským vztahům, zamyslet nad dojemnými i netradičními rodinnými příběhy či vyslechnout osobní zkušenosti z válečného prostředí.

 

BORDERS HEAD

 fa

Po skončení projektu a po úspěšných premiérách v Kodani i Tbilisi, jsme se rozhodli, že i my uspořádáme Radio Cinema a pomocí silent systému umožníme veřejnosti vyslechnout příběhy lidí z různých koutů světa. První Radio Cinema proběhlo v Brně, v kavárně PRAHA (ano, uznáváme, že je to trochu zavádějící), další Radio Cinema se už ale uskutečnilo v pravé Praze, v  Zenit Café.

Fotogalerie z obou akcí «ZDE»

 

fot


 

♥  Pro milovníky podcastu, tu máme další tipy k poslechu …

(all in english)

The 50 Best Podcast Episodes of 2015

search button

UnFictional

 • true stories, personal documentaries, personal views!
 • interesting pieces for instance:

1    2

 

Love + Radio

 • great podcast telling the stories of (mostly) extraordinary people. Give these a chance, you might not love them at first, but eventually you will!
 • for instance:

    4   5   6

The Heart  

 • intense stories about sex and gender, …

search button

  This American Life 

 • popular American podcast telling a couple stories with the same theme in each episode
 • favourite ones –  Break-Up, Dr. Gilmerand Mr. Hyde, Human Spectacle It NeverEnds …

search button

» Batman

 • about a blind guy biking just by using clicking of his tongue to navigate

cassette2

Snap Judgement 

» Sex, Lies, and Audiotape 

 • a blind guy, who had a sex tape stolen in a center for blind people, and has to pass a better-seeing guard in order to steal it back

cassette_tape_by_quick_stop

 

Dále můžete do hloubky prozkoumat  – RadioLab, How to be a girl, Memory Palace, Invisibilia, …