Project Description

Projet začínal 4. února, ale díky dvěma dnům na cestování navíc, jsme mohli z Prahy vyrazit již 2. a využít tak tuto příležitost k tomu, poznat z Nizozemska co nejvíce. Dorazili jsme tedy do Amsterdamu, kde jsme pár dní zůstali, abychom si prohlédli památky a nasáli atmosféru. Celkově se nám kromě Katwijku aan Zee, kde se projekt konal, podařilo vidět ještě další 4 města – Amsterdam a Leiden po cestě tam, Rotterdam o volném odpoledni a Haag na cestě zpět.

Všude jsme viděli ikonické památky a někde se nám i podařilo sblížit se s místními. Bydleli jsme v nádherných skandinávských domech přímo u pláže, každý den jsme tak mohli náš volný čas, kterého nebylo mnoho, trávit u moře, kde se konaly i některé společné aktivity.

Videokonference s Arun, která se k nám připojila až z Johannesburgu, kde vede organizaci UMTAPO (Free the Mind, Free the Land), a předala nám mnoho inspirace a také důležité poselství – se změnou musíme začít u sebe, jinak s ní nikdy nebudeme úspěšní

Každý den začal společnou snídaní a rozehřívacími cvičeními. Poté přišly na řadu učební bloky, ty trvaly do oběda, po kterém jsme dostali volno pro načerpání sil na odpolední výuku. Vše jsme vždy zakončili společnou večeří, po které bylo volno na aktivity dle našeho výběru – od procházek po městě, až po neformální kulturní či taneční večery.

Hodně jsme se toho společně naučili, jak od organizátorek projektu, tak jeden od druhého. Odnesli jsme si mnoho vědomostí o teorii oprese a škodlivých narativech, dozvěděli jsme, kde na naší cestě ke změně hledat inspiraci – Augusto Boal, Paulo Freire, Arun Nacker. Také jsme se seznámili o novými technikami vyjádření vlastních myšlenek, pocitů, nebo jak proniknout hlouběji do mysli jiných – Image Theatre, díky čemuž jsme pocítili opravdovou sílu výrazu, hlasu a slov, které říkáme, ukázali jsme si i mnoho dobré praxe.

Hra, kterou nikdo z nás účastníků, nedokázal vyhrát, protože jsme bojovali proti sobě, místo abychom hráli spolu. Jediné pravidlo bylo nahrát co nejvíce bodů, které se získávají přetlačením soupeře. Získali jsme jich po značné námaze sotva pár, kdybychom nechali soupeře vyhrát bod, a on nás poté také, bylo by jich na rozdávání, ale nikdo tuto strategii nezvolil a organizátorky nám musely otevřít oči. Spojit se, ne bojovat, v tom spočívá pravá výzva.

Kromě těchto faktických dovedností byly celou dobu konfrontovány naše postoje, abychom došli k vědomí, že na našich postojích a hodnotách vždy záleží. Organizátoři*ky nám také představili pro mnohé velmi nový koncept, a to sice, že máme povinnost NEbýt neutrální, i když nás často učí opak. Neměli bychom se stavět neutrálně k věcem, které nejsou správné, jen proto abychom co? …byli neutrální.

Velkou výzvou projektu také bylo připustit si fakt, že i když se učíme bojovat proti útlaku, i my sami jsme v některých situacích utlačovatelé, a utlačujeme našim jednáním ostatní, byť nevědomky.

Závěrem musím říct, účastněte se projektů Erasmus+, můžete jenom získat. Poznáte zemi, kulturu, získáte zkušenosti, nepřeberné množství znalostí a osvojíte si nové kompetence, které potvrzuje i Youthpass, který obdržíte. Nesporou výhodou je, že se ocitnete v oáze naplněné mladými lidmi, kteří, neřekla bych, smýšlejí stejně, ale spíše naopak, jejich názory a postoje jsou stejně různé, jako země a prostředí, ze kterých přicházejí.

Všichni ale mají podobnou energii, otevřenou mysl a jeden hlavní cíl – učit se novým věcem a především pomáhat. Vytvoříte si tak spoustu kontaktů a přátel, se kterými zůstanete ještě dlouhou dobu ve spojení, možná i napořád, a zaručeně dostanete od spoluúčastníků nabídku, že jakmile se ocitnete v jejich zemi, stačí se ozvat a zažijete tu pravou kulturní jízdu.

Autorka: Natálie Šubrtová