Project Description

Projekt Island of Opportunity mi umožnil strávit celé tři nezapomenutelné sezóny v krásném skandinávském prostředí uprostřed autentické komunity ekovesničky Livonsaaren Yhteisökylä, v partě 5 mezinárodních dobrovolníků (ČR, Lotyšsko, Azerbajdžán, Turecko a Rumunsko) a samozřejmě obyvateli vesničky, kteří se skutečně stali naší rodinou. Hlavní náplň: manuální práce rozdělená především mezi organickou farmu a pomoc místním obyvatelům.

Projekt započal v dubnu. V době, kdy ve Finsku teprve nastává jaro a tedy začíná veškerá manuální outdoorová práce. Zaneprázdněni jsme byli hlavně prací pro lokální organickou farmu, která v létě zásobí zeleninou mnoho rodin v okolí. Společnými silami a pod vedením zkušeného zahradníka Alberta, jsme zaseli na tisíce semínek zeleniny a bylinek, které, snad taky trochu díky nám, vyrostly tento rok ve velmi úspěšnou úrodu. Bylo super podílet se na celé sezóně od počátku až do konce.

Další náplní již od prvních dnů byla pomoc na stavbách ekodomků. Samozřejmě, že ze začátku je dobrovolník na stavbě víceméně takzavaný “podržtaška”, nicméně dostalo se nám mnoho příležitostí vyzkoušet si různé práce a brzy jsme byli schopni pracovat víceméně samostatně na zadaném úkolu. Vlastně už teď, díky tomuto projektu, dokážu bez problému položit podlahu, postavit zeď i přitlouct dřevěnou fasádu nebo střešní krytinu.

Pokud jsme se zrovna nerýpali v zemi nebo netloukli kladivem (a pokud zrovna nebyl víkend nebo jiný volný den), pomáhali jsme místním obyvatelům s každodenními venkovskými úkoly. Ať už bylo potřeba pomoci Outi na permakulturní zahrádce, Sini s ruční stavbou přístřešku na dřevo z hlinitého jílu, Harimě s přemístěním koňské ohrady, Nině-Beatě s vyčištěním chlívku pro její kozy, všechna naše pomoc byla velmi vítána a doceňována. Tento projekt ale není jen o práci. Měli jsme mnoho příležitostí procestovat pěkný kus Finska, zúčastnit se finských tradičních oslav i zajímavých workshopů a formovat celý projekt podle vlastní iniciativy a zájmu.

Island of Opportunity skutečně dostává svému názvu – dal mi mnoho příležitostí k seberozvoji, učení se a také prostor k realizaci vlastních nápadů… Je především o venkovském stylu života v komunitě, smysluplné manuální práci a o rozvoji a učení se.

Napsala Jana, účastnice ESC Island of Opportunity ve Fínsku.