Project Description

Přečtěte si reportáže našich dvou účastnic mládežnické výměny Mental Health Key Resources for Youth, která proběhla ve Španělsku.

Mezi kopci a loukami za silného větru i svitu slunce jsme měli možnost strávit týden v severním Španělsku. Erasmus + Mental Health Key Resources for Youth mi poskytnul čas a prostor zaměřit se na sebe, rozvíjet dovednosti a prohlubovat znalosti. Hřejivá lektorka nás provedla základy neurověd, umožnila nám vyzkoušet si nenásilně komunikovat, rozpoznávat naše emoce a hluboce naslouchat.

Odpolední hodiny jsme trávili pohybem. A že ho bylo! Vzájemně jsme se učili józe, tanci či meditaci. Všude byl cítit bezpečný otevřený prostor a přijetí. Stala jsem se součástí komunity, zpívala, tančila a zhluboka dýchala. A jak už to tak bývá, pozměnilo mě to.

Vítr stále fouká a slunce hřeje. Já však mezi kopci stojím s o něco širším úsměvem a o mnoho větší láskou v srdci. Děkuji.

Autorka: Tereza Vorlíčková

Díky účasti na tréninkovém kurzu ve Španělsku jsem měla příležitost vyzkoušet si jógu smíchu. Je to aktivita, při které se střídají dechová cvičení a hravé aktivity navozující smích. Pomáhá k uvolnění a dech dodává více energie.

Při každé takové aktivitě jsme se hlavně hodně smáli.  A když říkám hodně, tak opravdu myslím vážně. Pod vedením francouzského účastníka, který workshop vedl, jsme pochodovali po místnosti, tleskali, dýchali a smáli se. Smáli jsme díky cvičení, smáli jsme se jen při pohledu na sebe nebo jsme se smáli jen zvuku vlastního smíchu.

Ke smíchu každý*á přistupuje jinak. Pro někoho bylo jednoduché se začít okamžitě smát a hrát s ostatními tuhle podivnou hru smíchu. Někdo ale naopak potřeboval více času a soukromí, aby se mohl*a skutečně uvolnit. I to bylo možné. Střídaly se kolektivní momenty s chvilkami pro sebe.

Na konci jsme jen leželi na matracích a zkoušeli, jestli se dokážeme přestat smát. Skoro to nevyšlo. Už se těším, až sama povedu svůj první workshop jógy smíchu.

Autorka: Markéta Svitáková