Project Description

V termínu od 28. března do 5. dubna 2017 jsme vyslali tří české účastníky na mezinárodní školení s názvem Facilite NOW! pořádané chorvatskou neziskovkou Ekonomska Klinika a finančně zaštítěným programem Erasmus+. Školení, které se konalo v Záhřebu, se zúčastnilo 24 účastníků z 9 evropských zemí.

Za Be International se školení zaměřeného na facilitaci a metody neformálního vzdělávání zúčastnili členové týmu Michal Hahn a Anna Korytářová a dobrovolnice Zuzka Konzalová (na fotce zleva Zuzka, Michal a Anička).

17917280_10209462336583873_839444382023792933_o

V následujících odstavcích pro nás Zuzka sepsala, jak školení vypadalo a co si z něho odnesla 🙂

“Já jsem se o tomto projektu dozvěděla úplnou náhodou, když ho má kamarádka sdílela na Facebooku s tím, že Be International hledá posledního člena českého týmu. I přes pro mě velkou výzvu intenzivního školení, které bude celé v angličtině, jsem vyplnila přihlášku. Po krátké době jsem dostala odpověď, že jsem byla vybráno a do Záhřebu pojedu společně s ostatními účastníky. Díky tomu, že byltento projekt finančně podpořen programem Erasmus+, měla jsem hrazené vše od ubytování, stravování až po cestovní náklady.

Cílem školení bylo rozvinout znalosti a dovednosti lidí, kteří pracují se skupinami mladých lidí jako vedoucí skupiny. Vzhledem k mému studiu oboru Pedagogiky volného času – Vychovatelství se mi další vzdělání a zkušenosti v této oblasti hodily. V průběhu školení jsme měli možnost prakticky si vyzkoušet vedení skupiny na vlastní kůži a to s ohledem napotřeby cílové skupiny. Díky času strávenému společně v rámci různých teambuildingových aktivit, jsme se více poznali a vytvořili bezpečné prostředí, kde jsme si osvojovali znalosti o vedení a potřebách skupiny a reflektovali získané zkušenosti na závěr aktivit i po celém dni . Školení probíhalo velmi intenzivně  – každé ráno, odpoledne a pozdní odpoledne jsme měli přibližně tříhodinový blok (s pauzou – tzv. coffee break), ve kterém jsme diskutovali o neformálním vzdělávání, učebních a komunikačních stylech a prakticky si zkoušeli aktivity zaměřené na práci se skupinovou dynamikou. Důkladně jsme se věnovali také tvorbě hodinového workshopu a jeho realizaci, abychom si tak vyzkoušeli koučovací a jiné metody vedení lidí. V průběhu dne, vždy po snídani a po o obědě, byli zařazené také tzv. energizery – dobíječe energie, oblíbená krátká a kolikrát dosti zábavná aktivizační cvičení 🙂

Co se týče doplňkového programu, každý večer byl věnován seznamování se ať už mezi účastníky nebo s Záhřebem. První večer byl “interkulturní” a byl zasvěcen představení každé země dramaticky ztvárněnou a povětšinou zábavnou formou a zahrnoval i prezentaci a ochutnávání typických pokrmů. Poznávání Záhřebu bylo zahrnuto v programu, náš hostel byl umístěn vedle přibližně 20-ti metrové lanovky, na jejímž vrcholu byl krásný výhled na město. Přímo vedle hostelu byl útulný park s možností posezení, kde jsme mohli trávit volné chvilky vstřebáváním všech dojmů a nových poznatků 🙂

17990303_10209462316903381_3633058844069376866_o

Školení pro mě bylo velice přínosné v mnoha ohledech. Znamenalo pro mě velkou výzvu vyjet sama do zahraničí mezi neznámé a nové tváře, někam, kde se budu muset dorozumívat jen v angličtině – zjistila jsem ale, že největší bariérou byl strach, že anglicky mluvit nedokážu, a tu jsem posléze překonala. Získala jsem užitečné a zajímavé informace a zkušenosti o facilitaci, vytváření workshopů, práci se skupinou, podávání konstruktivní zpětné vazby, poznala jsem různé učící styly, získala nové kontakty a můžu si dovolit říct i spoustu kamarádů z různých zemí Evropy. Jsem moc ráda, že jsem překonala svůj prvotní strach a vyjela jsem za hranice a díky tomuto výjezdu vystoupila ze své komfortní zóny. Je stále co objevovat v jiných zemích, lidech, ale i v nás samotných.

Takže bych chtěla poděkovat Be International za tuto příležitost a ostatním mladým lidem a budoucím účastníkům jen vzkázat, ať se nebojí a také někam vyrazí. Takže vzhůru za hranice! :)”