Project Description

Výuka studentů pedagogiky z Masarykovy univerzity se uskutečnila ve středu přímo v brněnské mešitě. Hodina v mešitě byla součástí kurzu vedeného Klárou Berg, zakladatelkou Be International. Samotný kurz je zaměřený na interkulturní vzdělávání, výuka je orientovaná převážně na praktické zkušenosti a jedna z lekcí byla zaměřená právě na islám a islamofobii. „Na začátku jsme studentům dali vybrat, o jakých tématech se chtějí bavit a na islám reagovali všichni,“ prozradila Klára Berg.

Program lekce organizátoři rozdělili do dvou částí. V první, vedené Danielou a Taherem – dobrovolníky Be International – studenti odpovídali na otázky z kvízu týkající se například situace v různých muslimských zemích, historii islámu i jeho podobností s křesťanstvím. V druhé části debatovali s Assemem Atassim, spoluzakladatelem projektu Syreczech a neoficiálním mluvčím muslimů v České republice. Účastníci získali informace například o životě muslimů v Brně, o tom, jak syrská a muslimská komunita funguje i přímo o brněnské mešitě, proč nemá minaret a kdy a jak vznikla.

„Dnes mi s předmětem pomáhají lidé zapojující se do Be International a do projektu Syreczech. Ti absolvovali školení Everybody Welcome zaměřené na sběr dat a reflexi o islámu, islamofobii a nenávisti. Vytvořili tento kvíz spolu s Francouzy muslimského vyznání a využívají ho při různých vzdělávacích aktivitách,“ doplnila Klára.

„Mě se líbí, že nám nikdo informace nevnucuje. Už jsme takových akcí absolvovali víc a myslím si, že se tady s tím tématem pracuje velmi dobře. Jsou otevření, i když někdo přijde s radikálnějším názorem, dokáží s tím pracovat,“ okomentovala lekci studentka pedagogiky Sabina.