Project Description

Těžko si představit větší shodu náhod, než jakými se parta 3 lidí z Fakulty sociálních studií MU dostala na projekt DECODE – Decoding Conflicts Through Dialogue do Polska. Projekt byl zaměřený na alternativní řešení konfliktů za použití metod, jako je vyjednávání nebo mediace. Pořádající organizací byla Strim (Stowarzyszenie Rozwoju i Integracji Młodzieży) a jednou z vysílacích organizací byla právě Be International.

Ve středu večer mi po celém dnu stráveném ve škole napsal kamarád Michael, že prý na stránkách Be International našel nějakou zajímavou akci a ať se na to podívám. Nejdřív se mi to nechtělo ani otevírat, ale nakonec jsem se přece jen kouknul. Čím víc jsem si o tom přečetl, tím mi to přišlo zajímavější. Z pohledu studenta mezinárodních vztahů to byl hotový jackpot. Deadline byl za dvě hodiny, tak jsme oba napsali přihlášku a rychle ji poslali. Po pár dnech nám přišlo, že jsme byli vybráni. Filip z Be International nám vše vysvětlil a se vším nám ohledně cesty pomohl. Než jsme se nadáli, seděli jsme v autobuse do Krakowa.

Po příjezdu jsme až na hodinové dohadování a hledání nejlepšího kurzu PLN (jsme přece jenom chudí studenti) hotel bez problémů našli. Na recepci nás přivítali organizátoři a po obědě jsme se začali seznamovat i s účastníky, kteří dorazili před námi. Mimochodem, ani ne po 2 hodinách nás čekala vydatná večeře, nějaké to polské tekuté zlato a posezení s novou bandou…. Naprosto mě udivilo, že hned první večer začaly kolem stolu kolovat témata jako Náhorní Karabach, Ukrajina nebo Gruzie. Ale asi to předjímalo budoucí otevřenost a nekonfliktnost účastníků tohoto kurzu, jen jsme to ještě nevěděli.Pěkné pokoje byly po dvou a na žádném nebyli dva lidi stejné národnosti. Můj roommate byl Beshqen z Gruzie, Michalův Ulvi z Ázerbajdžánu a Pájina Světlana z Běloruska.

3 (1)

Program začal druhý den. Všech 30 účastníků z České republiky, Gruzie, Arménie, Finska, Estonska, Ázerbájdžánu, Ruska, Ukrajiny a Polska se sešlo a očekávalo, co se bude dít. Ledy jsme rozbíjeli teambuildingovými hrami a energizery. Začátek se nesl v duchu mezikulturní komunikace a vzájemného respektu, který v dnešním světě tolik chybí. Nic jsme se však neučili zpaměti, ale skvělí traineři nás pouze směrovali a nechali nás, abychom na vše přišli sami. Všechno jsme si pak ještě navíc vyzkoušeli v praktických cvičeních.

Hlavní náplní byla simulační hra, ve které jsme byli rozdělení na 6 ostrovů – zemí, které jsme měli zastupovat. Každý ostrov měl vlastní kulturu a vzorce chování, kterých jsme se pak ve vyjednáváních měli držet. Perfektně promyšlené! Od charakteristik ostrovů a obyvatel, přes specifické úkoly, problémy – i s návazností na svět okolo nás – až po vlastní noviny. Mám za to, že nic podobného, nebo v tomto měřítku, ještě Erasmus+ programy neviděly … ale za všechny budoucí účastníky doufám, že brzo uvidí.

A co jsme si tedy vlastně z projektu DECODE odnesli? Praktické a teoretické znalosti mezikulturní komunikace, vyjednávání, mediace a řešení konfliktů. I kdyby to tímto výčtem končilo, nemohli bychom si vůbec stěžovat. Nejdůležitější je však to, že jsme se skvěle bavili, v úžasné a přátelské atmosféře jsme všichni společně dokázali neuvěřitelné věci, a že jsme získali kamarády na celý život. Při psaní tohoto článku si s trochou frustrace uvědomuji, že je to i přes všechna superlativa jen plytký popis, že slova tady nestačí. To se prostě musí zažít.

Děkujeme za tuto úžasnou možnost týmu, který nás v Polsku vedl a samozřejmě také Be International, že nám vůbec umožnili se tohoto projektu zúčastnit. Děkujeme!

1