Seminář v Rumunsku o občanské společnosti? Skvěle, aspoň budu mít do toho svého životopisu co napsat. Přesně to jsem si řekla, když mi přišla nabídka pobytu Let’s Build Together. Členem Be International jsem sice nebyla dlouho, ale už jsem na jednom projektu byla a přijela jsem tak nadšená, že si říkám, že to musím zopakovat. Nároky byly velké – příprava před i po projektu, navíc projekt byl až dvanáctidenní. A tak to všechno začalo: s naší českou delegací vedenou Slovákem se vrháme do tvorby promo videa. Z počátku to jde ztěžka, ale s pomocí našich skvělých kamarádů to nakonec dáváme dohromady… A nevypadá to špatně – možná z nás ještě někdy něco bude.

První dojmy z Rumunska jsou smíšené. Ačkoli neočekávám zázraky, rysy Bukurešti na mne působí víc než podivně. Hypermoderní nákupní centra s celosvětovými řetězci jako je McDonalds nebo Adidas působí jako pěst na oko, když se podíváte jen o metr dál, kde staré, naposledy za Ceauşesca opravované domy, volají po akutní opravě. Všudypřítomní potulní psi, prodejci různého kradeného zboží a nádherný parlament – to je Bukurešť. Poté, co jsme, jako každý pořádný cizinec, byli oškubáni taxikářem se konečně vydáváme do místa projektu – Baile Olanesti, malé lázeňské městečko, jehož léčivá termální voda může být vstřikovaná přímo do žil. První den probíhá ve znamení seznamování, oťukávání a poznávání rumunské kultury. Dopoledne navštěvujeme skansen a solný důl, odpoledne patří teambuildingovým hrám.

V průběhu projektu nás čeká množství výzev: od demokratické ralley, diskuze o lidských právech a evropském občanství až po forum theater – improvizované divadlo, které má donutit diváka zasáhnout do děje. Na projektu spolupracují týmy z šesti krajin: Italové, Španělé, Rumuni, Češi, Maďaři a Turci. Názorové proudy jsou tedy různé nejenom kvůli různým národnostem, ale také jiné kultuře, zázemí a hlavně věkové kategorii. Po náročné práci přes den přichází ještě náročnější, ale za to ještě více obohacující, večerní diskuze. Revoluce 99%, demokracie u nás nebo má Turecko přistoupit do EU – to je jenom zlomek témat, které po večerech rozebíráme. Vyřešíme něco? Asi ne, ale rozhodně jsem zase o něco moudřejší a vzdělanější. A o tom přece demokracie je – o diskusi.

Dorota Ciompulíková
363898@mail.muni.cz