Project Description

(for English see the version below)

Zajímáte nás! Na Ukrajině máme přátele, známé, kdysi jsme byli v Kyjevě na Majdanu, známe v Česku Ukrajince, kteří každý den sledují zprávy a doufají v mír ve své zemi. Podporujeme vzdor lidí proti nedemokratickému režimu, který ztratil legitimitu krvavými zásahy proti svým občanům.” 

Nejenom nás v Be International, ale i téměř každého, koho jsme v neděli 23. února oslovili v ulicích Brna, se takto dotýká to, co se děje na EuroMajdanu a v celé Ukrajině. Lesu a Priglu jsme ve slunečný den řekli ne a vyrazili jsme do města s papírovými bublinami v barvách Ukrajiny. Během našeho nedělního mini-happeningu jsme diskutovali s lidmi, každý z nich také mohl poslat slova podpory, nebo jakýkoliv jiný vzkaz v jedné z bublin. Nakonec jsme posbírali vzkazy nejen v češtině a angličtině, ale i persky, ukrajinsky a gruzínsky.

 “Nejste v tom sami!” Tak by mohla znít společná zpráva poslaná všemi, které jsme během odpoledne oslovili. Mluvili jsme s Brňany, zahraničními studenty, turisty i samotnými Ukrajinci. Pro každého z nich byla jejich situace nějakým způsobem důležitá.

Akcí jsme navázali na událost EuroMaidan – support Ukraine Brno, která uctila oběti násilných protestů. Jejím organizátorům a také všem, jež přímo události na Ukrajině zasahují, tyto vzkazy věnujeme.

  IMG_4606

Pán z vesnice u Brna se svou dcerou: Situaci na Ukrajině sleduju každý den, s kolegy se o tom bavíme v práci. Vidím tady paralelu s naší společností, která, i když jiným způsobem, povstala také před lety proti nesvobodnému režimu.

Ukrajinský pár: Jsme tady na náměstí Svobody o něco dřív, chceme nasát atmosféru. Zapojujeme se do brněnského EuroMaidanu a dění v naší zemi sledujeme bedlivě.

Photo 23.02.14 16 23 49

Česko-slovenský pár, který studuje v Brně: něco jsme zaznamenali a z toho, co víme, Ukrajince podporujeme.

IMG_4619

Kluci ze Španělska a Itálie žijící v Brně: Právě teď jsme se o tom bavili! Máme známé přímo na Majdanu, takže sledujeme, co se tam děje!

IMG_4610

Kluci Brňáci: Já jednou cestoval po Ukrajině a byl jsem i v Kyjevě na Majdanu, takže čtu zprávy, co se tam děje.

Photo 23.02.14 16 53 54

Pán bez domova:  Tolik mrtvých, to je hrůza! Držím jim palce a rád se vyfotím.

Photo 23.02.14 16 26 48Studentka z Finska, která studuje v Brně a její kamarád, který ji  a levné pivo přijel navštívit: V práci mám kolegy z Ukrajiny, sleduji dění zprostředkovaně přes ně. Ukrajině fandím, jen doufám, že nenastane černý scénář a Rusové nechají i po skončení Olympiády v Soči Ukrajinu na pokoji.

IMG_4654

Část Be International na lovu bublin a Jimi z Gruzie.

Další ohlasy:

Íránec, který dostal v ČR politický azyl: Rád přidám slova podpory a napíšu vzkaz po Ukrajinu persky. 

Češi na rande: Nějaké informace nám cvrnkli do nosu, blíž ale nevíme. 

Babička, 95 let: Na televizi se nedívám. Revoluce sem, revoluce tam, já už jsem toho prožila. 

English version:

“We care about you! We have friends in Ukraine, we have visited Kyiv, Maidan and other places, we know Ukrainians in the Czech republic who are watching the news every day and who are hoping for peace in their country. We support resistance of people, protests against non-democratic regime that has lost the legitimacy by oppressing and killing its own citizens.”

Not only us, from Be International, but almost everyone who we talked to on Sunday 23rd February in the streets of Brno was somehow touched by the events at EuroMaidan and in entire Ukraine. We decided not to spent our weekend in the forest or at the lake, we took the colorful paper bubbles and went out to the main square in Brno. During our mini-happening we were discussing with people and we also gave them a chance to send the words of support or any other messages in one of the bubbles. At the end, we had the messages not only in Czech and English langueage but also in Persian, Georgian and Ukrainian.

 “You are not alone!” That might be the common message sent by those we were talking with during the afternoon. We met with people from Brno, international students, tourists and even with Ukrainians themselves. For everyone the EuroMaidan events were somehow relevant.

 We organized the action before a big EuroMaidan – support Ukraine Brno event during which the participants paid tribute to the victims of violence. We want to dedicate the messages to those involved in this event and to all the people directly affected by the situation.