Project Description

Malé lotyšské město a v něm organizace SERDE, která poskytuje zázemí pro umělce z celého světa. Z Čech tam na svou Evropskou dobrovolnou službu před několika týdny vycestovala Bára. V následujících odstavcích popisuje prvotní dojmy a zkušenosti.

~~~~~~~~~~

V neděli to byly dva týdny, kdy jsem začala svoje dobrodružství v Lotyšsku v mrňavém městečku Aizpute. Ale v Lotyšku má všechno trochu menší měřítko, a tak i malé Aizpute se svými čtyřmi tisíci obyvatel je hlavním městem regionu a každý napříč zemí ví, o čem je řeč. Jak je malé, je překvapivě plné pamětihodností, vyrábí své vlastní víno a na místě jménem SERDE i pivo. Právě díky SERDE, organizaci, které jsem vyjela pomáhat, celé město žije trochu víc než by se dalo čekat.

SERDE je dům ze 17. století, který se moji hostitelé, Signe a Ugis, rozhodli před mnoha lety zrenovovat a poskytnout v něm přístřeší a prostor pro tvorbu umělcům z celého světa. Hned při příjezdu jsem potkala mladou lotyšskou rodinu pořádající v SERDE workshop práce se dřevem pro děti, velmi tichého japonského malíře nebo rodinu ze Švédska, Litvy a Belgie mluvící snad všemi světovými jazyky, která přijela zkoumat místní bylinky, jejichž výzkum je také jednou z mnoha věcí, o které se SERDE zajímá.

Úkolem mě a mojí kolegyně z Francie je napevno pouze starat se o dům a jeho krátkodobé obyvatele. Ve zbytku času pak máme volnou ruku k pořádání všemožných událostí nebo vlastní tvorbě, případně účasti na akcích pořádaných SERDE. A tak jsme se třeba zúčastnily sympozia odlívání soch z železa. Byla to velmi unikátní příležitost zkusit si projít celým procesem a potkat se s lotyšskými studenty sochařství. Jindy pomáháme umělcům s jejich vlastními workshopy a to i třeba s překladem z japonštiny 😊.

Netrávíme ale všechen čas „doma“, minulý víkend město ožilo oslavami 770 let, které jsme patřičně oslavili také a vydávám se i dál, užila jsem si hudební festival Laba Daba kousek od Rigy nebo si udělala výlet do blízkého hlavního města rock’n’rollu, jak se o něm místní často zmiňují, do Liepáji, k moři a objevovat zákoutí lotyšského undergroundu. Další výlety po okolí na mě pořád čekají.

A tak se tu zatím pořád něco děje a my se snažíme pomoct, jak můžeme, vidět, co se dá a zažít Lotyšsko na vlastní kůži. Uvidíme, co nám přinesou další týdny.